Magické skály

Jako byste se ocitli ve zkamenělém městě! V Adršpašských skalách se projdete po Sloním a Malém náměstí, uvidíte Gotickou branku i Čertův most a Prašnou branou se vydáte ke Skalnímu hradu. Toto město však není ledajaké a každou chvíli narazíte na výtvor matičky Přírody. Za Strážcem skal se tyčí Orlí hnízdo (mimochodem, v Teplických skalách má hnízdiště zase sokol stěhovavý), zpoza rohu na vás vykoukne Lvice, Želva, Slon a Sova. Projdete se Myší dírou i Vlčí roklí a nakonec se nestačíte divit, jak je to tu všechno pohádkově krásné! Především Krakonoš zdejší kraj hodně poznamenal. Najdete zde jeho Lenošku, Ložnici a Piáno.

Chrámová stěna Homole cukru

Nicméně nad názvy některých skalních útvarů zůstává rozum stát. Nejznámější jsou Milenci, vypínající se vysoko nad zelenavé koruny buků a tmavé špičky smrků i borovic. Toto sousoší přírody je obecně považováno za nekrásnější široko daleko. A přece mu mnohá bizardní skaliska v okolí mohou co do úchvatnosti směle konkurovat. Prohlédněte si třeba Džbán s uchem ve tvaru Delfína, zasněte se nad útlou Milenkou, rozněžněte u Dvojčat v peřince či vyznejte lásku před Mileneckou horou.

Starosta a starostová Koberec

Většina skalisek byla pojmenována v 18. století, kdy se do Adršpašsko-teplických skal začali vydávat turisti ve velkém. Už tenkrát se v legendární Skalní ozvěně hrálo pro potěchu návštěvníků na lesní rohy. Také se tu střílelo z moždíře – a pak se počítaly zvuky ozvěny, až se došlo k číslu sedm. Ozvěny si můžete užít i na teplické příhodně pojmenované Ozvěně, kde se zvuk odráží od protilehlého Lysého vrchu. Každopádně, ať už bylo v Adršpašsko-teplických skalách pojmenováno cokoli a jakkoli, pořád tu spousta zajímavých bezejmenných skal zbývá. Inspirujte se naší virtuální prohlídkou a najděte pro ně vlastní, originální jména!

Více o Adršpašských skalách | vstup a kontakt

Více o Teplických skalách | vstup a kontakt

Skalní útvar připomínající kočku
Říčka
Madona s děťátkem Sloní náměstí